בעלי תפקידים ראשונים 2018-10-29T05:08:22+00:00

בעלי תפקידים ראשונים

“אם כל חי” 

גיטל הנקין עלתה לגדרה בשנת 1887 בעקבות בנה הבכור, מרדכי, והיא כבת 60. שימשה מיילדת המושבה וזכתה לתואר “אם כל חי”. בהיעדר רופא נהגו לפנות לעזרתה. אחת מעצותיה הידועות הייתה להניח מטבע זהב על בטן החולה.

מורה לחיים

בשנת 1888 נשלח אברהם בנימין סום מאודיסה על ידי חובבי ציון כדי לשמש מורה בגדרה, ונשאר בתפקידו עשרים שנה. השקיע את כל מרצו בחינוך, ייסד ספרייה והקים אגודות-נוער. בני המושבה כיבדו את שתקנותו והעריכו את יושרו ואת מידותיו הטובות.

ה”פלדשער” הראשון

בשנת 1893, לאחר תשע שנים בלא שרות רפואי, שכר ועד המושבה את אברהם רופמן כ”פלדשער” (חובש-רוקח). אברהם התיישב בגדרה עם משפחתו. אל מטופליו הגיע רכוב על גבי חמור. כעבור שבע שנים החליף אותו הפלדשער יצחק דראגונסקי.

הרופאה הראשונה

בת שבע יוניס הוסמכה כרופאה במוסקבה, ובשנת 1909 החליטה לעלות ארצה כדי לשרת את אנשי היישוב העברי המתהווה. תחילה עבדה בהתנדבות. משסיים ה”פלדשער” את תפקידו, מונתה לרופאת המושבה ושימשה בתפקידה כשנה.

שומר ראשון, קבר ראשון

ישראל רוזמן היה פועל במשק המשותף של משפחות פיינברג ובלקינד, וכונה “הבחור בעל לב הזהב”. בליל קיץ 1890, בעת שהיה בתורנות שמירה, ירה בו שודד בגורן ופצָעו אנושות. באדמת גדרה נִכרה בכאב הקבר הראשון

מורה ראשון

בשנת 1892 הגיע מאיר-יעקב הכהן קפלן לגדרה בשליחות פינס כדי לשמש מורה במושבה, והיה מהראשונים שלימדו בשיטת “עברית בעברית”. כששמעו רבני ירושלים שהיה מלמד תורה בנים ובנות יחד, דרשו להפסיק את עבודתו. פינס החזירו לגדרה בתפקיד שוחט ובודק, ושנים רבות המשיך ללמד לימודי קודש במושבה.

השוחט הראשון

בשנת תרמ”ח (1888) שכנע פינס את הנהגת חובבי ציון לשלוח לגדרה שוחט ובודק. כך הגיע למושבה יחזקאל ליבוביץ, אביו של דב ליבוביץ איש ביל”ו. “ויאהבוהו כל בני המושבה ותהי השפעתו עליהם לטובה כל ימי חייו”.

חזרה לדף הבית
אתרים היסטוריים
כל הזכויות שמורות | מדיניות פרטיות | תנאי שימוש | עיצוב ופיתוח ע"י iconception
Accessibility